Ciąża,  Karmienie piersią,  Naturalne kosmetyki,  Zdrowie i uroda

Jak dbać o skórę twarzy w ciąży i w czasie karmienia piersią? Tonizacja twarzy w świadomej pielęgnacji skóry. Część II

Był czas gdy nie wiedziałam za wiele o świadomej pielęgnacji twarzy. I dla mojej cery był to trudny czas. Przesuszony naskórek, trądzik, podrażnienia. Ściągnięta skóra i ciągłe uczucie napięcia twarzy…

Długotrwałe funkcjonowanie z takim stanem, nie należy do przyjemnych i przeszkadza w codzienności.

Tonik uratował moją skórę. Złagodził pojawiające się niedoskonałości, znormalizował wydzielanie sebum i przywracając naturalne pH, zniwelował uczucie napięcia i suchości.

Co to jest pH skóry?

Z lekcji chemii wiesz, że współczynnik pH opisuje chemiczne parametry substancji w skali od 0 do 14. Wiedza ta zasadniczo wpływa na świadomość czy związki chemiczne mają właściwości kwaśne, czy zasadowe. A to z kolei umożliwia dobór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji.

Obojętne pH znajduje się w skali 7 – to woda. Im niższa wartość, tym pH kwaśniejsze. Natomiast im dalej do 14, pH staje się coraz bardziej zasadowe.

Tak też substancję znajdujące się na skali bliżej 0 na przykład 2 pH, będą silnie kwaśne, a bliżej 5,5 pH słabo kwaśne. Analogicznie spawa ma się do skali alkaicznej, gdzie wartość określająca 8,5 pH będzie słabo zasadowa, a 12,5 pH będzie silnie zasadowa.

pH skóry twarzy oscyluje na skali w granicach 4,7 -5,6. Czyli pH skóry człowieka jest kwaśne. A każde odstępstwo od tej reguły przyczynia się po problemów z cerą. Niemniej jednak, dzięki pracy gruczołów łojowo-potowych pH skóry utrzymuje się na właściwym poziomie.

Skala pH

Ważne w tym wszystkim jest to, że skala pH odnosi się do roztworów wodnych i nie określa właściwości innych substancji, jak na przykład oleje, sera olejowe, masła czy inne kosmetyki, które nie zawierają składzie wody.

Czy oczyszczanie skóry zaburza prawidłowe pH?


Nie zawsze jednak tak jest, że pH skóry mieści się w optymalnej wartości. Z reguły wszystkie czynności, które są wykonywane aby oczyścić cerę mogą obniżać lub podnosić naturalne pH skóry.

Na przykład zastosowanie mydła w pielęgnacji, które ma współczynniki zasadowy, z pewnością mocno przechyli wskaźnik pH skóry w kierunku środowiska alkaicznego.

Dlatego w pielęgnacji skóry twarzy warto zaprzestać stosowania mydeł, gdyż znacząco wysuszają cerę.

Fajne kosmetyki do tonizacji cery

Jak krok po kroku pielęgnować cerę?

O tym pisałam w pierwszej części tego blogowego wpisu, zapraszam Cię tutaj KLIKAJ.

Co zaburza prawidłowe pH?

Skóra cienka, wrażliwa i naczynkowa, niejednokrotnie również skóra dojrzała, najbardziej narażone są na czynniki środowiskowe.

To nie oznacza, że inny typ cery pozostaje nienaruszony w zmiennych warunkach pogodowych. Skóra normalna, tłusta czy mieszana również są wystawione na działanie czynników zewnętrznych.

Czynniki zewnętrzne jak wiatr czy promienie słoneczne sukcesywnie podnoszą pH skóry.

Warunki środowiskowe wpływają na przesuszenie cery, a nawet uszkadzają naskórek, w rezultacie narażając skórę na działanie szkodliwych drobnoustrojów.

Również zła dieta, stres oksydacyjny, brak ruchu i niewystarczająca ilość snu, przyczyniają się do zaburzeń prawidłowego pH skóry.

Dlatego właściwa, rutynowa, a przede wszystkim wieloetapowa pielęgnacja, jest tak samo ważna dla utrzymania dobrej kondycji każdej skóry twarzy.

Natomiast typ cery, niejednokrotnie również problemy skórne, wpływają na wybór adekwatnej do potrzeb kuracji pielęgnacyjnej.

Dla przykładu skóra wrażliwa może potrzebować kuracji nawilżającej, skóra dojrzała pielęgnacji odżywczej i przeciwzmarszczkowej. A skóra z trądzikiem lub z przebarwieniami potrzebuje kuracji dedykowanej dla takich problemów.

Niemniej jednak to jaką kurację i czy w ogóle możemy zastosować jakąś kurację w ciąży i w czasie karmienia piersią, najpierw należy skonsultować z lekarzem dermatologiem.

To bardzo ważna kwestia, dlatego, że skóra to złożony, wrażliwy i ważny organ. W ciąży i w czasie karmienia piersią skóra może być nieprzewidywalna i bardziej poddana na czynniki zewnętrzne. Może reagować alergicznie i częściej doświadczać podrażnienia.

Jeżeli pH cery znajduje się poniżej 4,7 to wzrasta tendencja skóry do produkcji nadmiernej ilości sebum, przetłuszczania się, wyprysków, rozszerzonych porów, zaskórników i trądziku.

Natomiast jeżeli pH przekracza wartość 7, wtedy dochodzi do wysuszenia i podrażnienia skóry.

W taki oto sposób zostaje zaburzona równowaga skóry, którą w ciąży i w czasie karmienia piersią o wiele trudniej przywrócić na właściwy tor.

Niejednokrotnie również burza hormonalna w ciąży, jak i w czasie karmienia piersią przyczynia się do pojawienia się niespodziewanych gości na twarzy.

Czasy gdy wieloetapowe oczyszczanie skóry, zaczerpnięte z pielęgnacji koreańskiej, było zjawiskiem nowym i zaskakującym, mamy już dawno za sobą.

Obecnie wieloetapowe oczyszczanie cery, to standardowa czynność wykonywana każdego dnia, zarówno rano jak i wieczorem, przez kobiety na całym świecie.

Cudowny tonik firmy Miya Cosmetics. myTONIC – Nawilżający tonik all-in-one

Dlaczego tonizacja twarzy jest ważna w czasie ciąży i karmienia piersią? Jak dbać o prawidłowy mikrobiom cery.

Cera w ciąży i w czasie karmienia piersią może reagować inaczej. Z pewnością u każdej kobiety można zauważyć różne rezultaty zmian zachodzące na skórze.

W czasie ciąży w organizmie kobiety pojawiają się czynniki wzrostu, które miedzy innymi są odpowiedzialne za wytwarzanie naczyń krwionośnych w łożysku.

Zatem wyższe ciśnienie krwi w organizmie, wpływa na odżywienie skóry i jej lepszy wygląd. Być może dlatego, tak wielu kobietom przypisujemy zalety ciąży, w której pięknieją każdego dnia.

Niemniej jednak są kobiety, którym burza hormonalna nie służy i jej oznaki są widoczne najbardziej na skórze twarzy. Dochodzi do pogorszenia stanu cery, pojawiają się zaczerwienia i przebarwienia, z którymi o wiele trudniej walczyć w stanie błogosławionym.

To nie stoi na przeszkodzie, obecnie istnieje wiele bezpiecznych możliwości dla problematycznej cery w ciąży i w czasie karmienia piersią.

Warto pamiętać, że wszystkie stosowane kosmetyki powinny być dedykowane dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Jak już wcześniej wspomniałam, lepiej z ciężkimi problemami skóry udać się do lekarza, zasięgnąć profesjonalnej porady i pomóc sobie w obecnej chwili, zanim skóra będzie w poważniejszym stadium choroby.

Aby prawidłowo pielęgnować i dbać o mikrobiom skóry twarzy w ciąży i w czasie karmienia piersią, najpierw należy nie tylko właściwie oczyścić cerę, czyli pozbyć się brudu, łoju i potu ze skóry.

W tym miejscu trzeba pamiętać o kolejnym etapem pielęgnacji, który dobroczynnie wpływa na cerę, o przywróceniu prawidłowego pH skóry za pomocą naturalnego toniku, hydrolatu kwiatowego lub esencji.

Mikrobiom to nic innego jak niewidoczne gołym okiem mikroorganizmy, zasiedlające skórę jak grzyby, bakterie, czy roztocza. Aby mikrobiom skóry mógł funkcjonować w prawidłowy sposób, a skóra była zdrowa i promienna, należy codziennie dbać o jej higienę i prawidłowe pH.

Dzięki świadomej pielęgnacji, wspierasz naturalne funkcje ochronne mikrobiomu skóry twarzy.

Pielęgnacja naturalnymi kosmetykami, dobrze wpływa na strukturę skóry, ale także chroni ją przed alergiami, atopowym zapaleniem i innymi chorobami skóry.

Natur Planet 100% Woda różana

Czym tonizować cerę w ciąży i w czasie karmienia piersią?

Naturalne składniki zastosowane w tonikach, hydrolatach lub esencjach, przyczyniają się do usunięcie zrogowaciałego naskórka i przywracają naturalne pH skóry. Tym substancjom zawsze powinna w składzie produktu towarzyszyć woda, o czym już wiesz z lekcji chemii przytoczonej na początku tego artykułu.

W ten sposób oczyszczona skóra bez problemu, jakim do tej pory był martwy naskórek, pobiera dobroczynne składniki z kosmetyków do pielęgnacji, jak serum i krem. Te z kolei działają na strukturę skóry w sposób rekomendowany przez producenta wybranego kosmetyku.

Pamiętaj aby wybierać produkty dedykowane dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.

By przywrócić naturalne pH skóry, w tym celu można zastosować:

 • Tonik.
  • To kosmetyk, który jest wartościowy dla skóry, gdy w składzie ma naturalne składniki. Ekstrakty roślin, kwiatów, witamin i minerałów.
  • Niejednokrotnie w tonikach spotkasz substancje chemiczne, jak barwniki, konserwanty, parabeny, sylikony i alkohol, których w ciąży i w czasie karmienia piersią należy unikać.
  • Takie składniki zamiast wpływać dobroczynnie na cerę, mogą tworzyć na skórze nieprzepuszczalną warstwę, która utrudnia cyrkulację powietrza między skórą, a środowiskiem. Dochodzi do zatykania porów i pojawiają się zmiany trądzikowe.
  • Zwracaj uwagę na skład toniku. Substancje, które stosujesz na twarz powinny być jak najbardziej naturalne i odpowiednie dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.

 • Hydrolat.
  • To kosmetyk, który powstaje z różnych części roślin w procesie destylacji z parą wodną.
  • Woda po destylacji, zawiera cząsteczki roślin z oddestylowanego olejku eterycznego.
  • Nie zaleca się stosować w ciąży i w czasie karmienia piersią olejków eterycznych, niemniej jednak hydrolaty mogą być stosowane na twarz w ciąży i w czasie karmienia piersią. Na przykład hydrolat z róży damasceńskiej.

 • Esencja.
  • To produkt kosmetyczny, który ma za zadanie wzmocnić działanie kosmetyku, który będzie nakładany na twarz w następnym etapie pielęgnacji.
  • Wyróżniamy przeróżne rodzaje esencji. Esencje kwiatowe oraz owocowe.
  • Coraz częściej tego typu kosmetyki zawierają stężenia kwasów, tak zwane esencje złuszczające naskórek.
  • Pamiętaj jednak, że kosmetyki z kwasami nie są zalecane dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Wegański hydrolat z lawendy Firmy Lirene <3

Jakich substancji unikać w składzie produktów do tonizacji?

W składach kosmetyków do tonizacji skóry możesz spotkać substancje, których w ciąży i w czasie karmienia piersią należy unikać.

Te substancje to:

 • parafina (Paraffinum, Parafinum liquidum, Mineral Oil),
 • wazelina (Petrolatum),
 • silikony (Dimethicone, Cyclopentasiloxane),
 • PEG i PPG,
 • Glikole (Propylene Glycol, Butylene Glycol),
 • Disodium EDTA,
 • etanol (Ethanol, Alcohol, Alcohol denat.),
 • izopropanol (Isopropanol, Isopropyl Alcohol).

Więcej o substancjach szkodliwych dla skóry przeczytasz w artykule Chusteczki nawilżane dla niemowląt-jak dokonać najlepszego wyboru? w punkcie o składnikach, których unikać jak ognia jest dostępny opis szkodliwych substancji.

A także w artykule o świadomej pielęgnacji skóry w ciąży i w czasie karmienia piersią, w części I. Uwaga oszuści! składniki, których unikać w ciąży i w czasie karmienia piersią.

Czy kosmetyki do tonizacji skóry można wykorzystać w innym celu?

Kosmetyki przywracające naturalne pH skóry usuwają pozostałości makijażu, zanieczyszczeń i potu ze skóry. Wykazują działanie regenerujące dla skóry.

Toniki, hydrolaty i esencje zwężają pory, wspomagają leczenie trądziku i przebarwień na skórze. W ciagu dnia pomagają odświeżyć skórę, usunąć kurz i pył.

Szczególnie gdy zajmowałaś się porządkowaniem domu. Odkurzaniem, prasowaniem czy wycieraniem kurzu, pamiętaj aby zaraz po skończeniu porządków, oczyścić skórę twarzy i przywrócić naturalne pH, nie zapominając o nałożeniu ulubionego kremu na koniec.

Ważna okazuje się również częsta zmiana pościeli, obowiązkowo należy zmieniać poszewki na poduszce przynajmniej raz w tygodniu. Stan skóry z pewnością poprawi się po wykonaniu tych drobny czynności.

Kiedy i jak aplikować kosmetyk do tonizacji skóry?

Kosmetyki do tonizacji skóry stosujemy zawsze po oczyszczeniu twarzy, zarówno rano jak i wieczorem. Warto pamiętać o tym etapie pielęgnacji, gdyż zasadniczo wpływa na kondycję skóry przez cały dzień.

Tonik, hydrolat lub esencję można nałożyć na waciku, lub wylać odrobinę kosmetyku na dłoń i wklepać preparat opuszkami palców, zarówno na twarz jak i na szyję. Niektóre kosmetyki tego typu posiadają atomizer.


Nie zaleca się pozostawiać tonik, hydrolat czy esencję do całkowitego wyschnięcia na skórze, gdyż to może wysuszyć skórę. Na zwilżoną twarz i szyję kosmetykiem, najlepiej od razu nałożyć serum lub krem.

Pamiętaj, że tonik to nie to samo co płyn micelarny.

Tonik służy do przywrócenia naturalnego pH skóry, natomiast płyn micelarny stosujemy w pierwszym etapie świadomej pielęgnacji skóry twarzy i szyi.

Płyn micelarny służy do demakijażu. Zazwyczaj płynem micelarnym lub olejkiem zmywa się makijaż, a następnie oczyszcza skórę żelem do mycia twarzy.

Warto stosować dwuetapowe oczyszczenie cery, czyli najpierw zastosować demakijaż, następnie oczyszczenie i dopiero następny krok polega na tonizacji skóry.

Moje ulubione zestawienie <3

Czy warto dbać o cerę w ciąży i w czasie karmienia piersią?

Zakończenie.

Na to pytanie każda kobieta powinna sama sobie odpowiedzieć.

Ustalaj swoje priorytety i zwracaj uwagę na to co jest dla Ciebie najkorzystniejsze w danym momencie.

Ważne, aby w żadną stronę nie przesądzić i trzymać się zdrowego trybu życia.

Jak to mówią, nie dajmy się zwariować. Trzeba dbać o siebie, ale należy w tym wszystkim zachować zdrowy rozsądek i umiar. A szczególnie stosować się do tych zasad w ciąży i w czasie karmienia piersią.

Napisz proszę w komentarzu jak Ty pielęgnujesz swoją skórę w czasie ciąży i karmienia piersią?

Czy artykuł o tonizacji skóry był dla Ciebie pomocny?

Co chciałabyś jeszcze dowiedzieć się o pielęgnacji w ciąży i w czasie karmienia piersią?

Ja właśnie oczyściłam twarz i nie zapomniałam o toniku.

Jesień teraz mocno daje się we znaki, jest pięknie!

Zatem pędzę oglądać wspaniały krajobraz.

Zanim pod chmurami pojawi się pierwszy smog, złapię ostatnie promienie słońca na rześkim powietrzu.

Trzymaj się! Cześć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: