Ciąża,  Karmienie piersią,  Zdrowie i uroda

Jak dbać o zęby w ciąży i w czasie karmienia piersią?

Doświadczasz problemów związanych z zębami?

Chciałabyś poprawić wygląd swoich zębów bez wychodzenia z domu?

A czy chcesz dokonać tego bez używania żadnych chemicznych i ingerujących w organizm środków?

Jest takie jedno urządzenie, które znakomicie oczyści Twoje zęby, usunie zalegające resztki pokarmowe i zapobiega tworzeniu się przebarwień oraz osadu na zębach. Wystarczy, że zostaniesz tutaj na chwilę i przeczytasz ten post.

Czy wiesz, że ponad 90% wizyt u stomatologa kończy się diagnozą niewystarczającej higieny jamy ustnej każdego dnia?

Co to oznacza ?

Większość osób doświadcza problemów z zębami przez złą technikę oczyszczania zębów. Dlatego są zmuszeni aby częściej odwiedzać gabinet stomatologiczny.

Ponieważ można to zmienić i w rezultacie poprawić higienę jamy ustnej w domu, wystarczy, że zmienisz nawyki związane z higieną zębów.

Tak naprawdę to w jaki sposób codziennie oczyszczasz zęby, ma ogromne znaczenie w ciąży i w czasie karmienia piersią.

Gdy zaczniesz już teraz we właściwy sposób oczyszczać zęby z pewnością poprawisz swoją higienę jamy ustnej, a to w szczególności wpłynie na ładniejszy uśmiech.

Właściwa technika oczyszczania zębów spowoduje, że Twoje zęby będą bielsze, ale i mniej narażone na powstawanie osadów, przebarwień i w rezultacie ubytków próchnicowych.

Dlaczego higiena jamy ustnej w okresie ciąży i karmienia piersią jest taka ważna?

W ciąży i w czasie karmienia piersią wiele rzeczy zmienia się w organizmie.

Wymioty towarzyszące początkom ciąży, niekorzystnie wpływają na stan uzębienia, podwyższając ryzyko pojawienia się próchnicy i ubytków zębowych.

Często dochodzi do opuchnięcia i przekrwienia dziąseł. Trudność doczyszczenia zębów, ból i dyskomfort w tym czasie, zniechęcają do dokładnej higieny jamy ustnej.

Również złe nawyki odżywiania, zachcianki na słodycze skutecznie pogarszają stan uzębienia.

Zmęczenie po porodzie i wczesny okres macierzyństwa przyczyniają się do osłabienia i kobieta w mniejszym stopniu przywiązuje wagę do higieny zębów. A to pociąga za sobą kolejne nieprzewidziane dla nich niekorzystne konsekwencje.

Alergia na białka mleka krowiego niekorzystnie wpływa na zęby mamy karmiącej piersią. Być może za mała ilości wapnia w organizmie kobiety obniża wytrzymałość zębów.

Dlatego tak ważne są profilaktyczne badania z krwi w czasie karmienia piersią. Ponieważ w ten sposób dowiadujesz się czy wszystko jest w porządku, a niedobory witamin i minerałów warto na bieżąco uzupełniać.

Błędem jest odciągać w czasie problem, który już istnieje, dlatego, że zaniedbania dotyczące zębów z pewnością będą się pogłębiać.

Wyleczyć lekką próchnicę lub usunąć osad nazębny w ciąży, jest łatwiej, niż wykonać skomplikowane leczenie, takie jak chociażby leczenie kanałowe.

Trzeba liczyć się z tym, że potrzeba większej ilości wizyt, które niejednokrotnie są długie, jest wysiłkiem i obciążeniem dla kobiety ciężarnej.

Należy pamiętać, że każdy problem wymaga indywidualnego podejścia do pacjentki i jej uzębienia. A to zwiąże się z oceną stanu zębów na fotelu dentystycznym.

Zęby oraz dziąsła odpowiednio zadbane przed ciążą, o wiele łatwiej utrzymać w dobrej kondycji w późniejszym czasie ciąży i karmienia piersią.

Prawidłowo wykonane czyszczenie zębów w domu zmniejsza ryzyko pojawienia się próchnicy i leczenia zębów, a w najgorszym wypadku ich utraty.

Warto zatem w ciąży i w czasie karmienia piersią mieć świadomość, że złe nawyki żywieniowe i zaniedbania wynikające z braku lub niewystarczającej higieny jamy ustnej, mogą skutecznie pogarszać stan uzębienia.

Najlepszym czasem dla kobiety ciężarnej na wizyty stomatologiczne jest drugi trymestr.

Jeżeli zauważasz, że w ciąży i w czasie karmienia piersią towarzyszą Ci problemy z zębami, nie zwlekaj lecz zasięgnij porady stomatologa.

Jak chronić swoje zęby przed próchnicą i powstawaniem osadów nazębnych?

Postaw na odpowiednią higienę jamy ustnej w domu. To podstawa zadbanego uśmiechu. W ten sposób zapobiegasz i odraczasz w czasie pojawienie się ubytków zębowych czy próchnicy.

Przede wszystkim pamiętaj, o kontrolnych przeglądach stomatologicznych, które bardzo wiele powiedzą Ci o stanie Twoich zębów.

Oczyszczaj zęby w trzech krokach!

Po pierwsze odpowiednia szczoteczka do mycia zębów to sedno nienagannej higieny jamy ustnej!

Rynek oferuje bardzo szeroki wachlarz szczoteczek do zębów.

Pytanie czy wybierasz te produkty świadomie?

Dostępne są szczoteczki manualne, elektryczne i soniczne.

Każda z nich zasadniczo różni się między sobą.

Z jednej strony ceną, ale i funkcjami zazwyczaj adekwatnymi do danego typu szczoteczki.

Czy warto oszczędzać na szczoteczce?

Absolutnie nie warto.

Szczoteczka manualna nigdy nie doczyści zębów tak jak szczoteczka elektryczna lub soniczna.

Nieumiejętne oczyszczanie zębów szczoteczką elektryczną z uwagi na obrotowy charakter końcówki czyszczącej, może rotować dziąsła. Podnosić je i powodować ubytki klinowe.

Piękny i zadbany uśmiech uzyskasz dzięki bezpiecznej, a zarazem skutecznej w oczyszczaniu zębów szczoteczce sonicznej.

 • Jeśli sugerujesz się ceną, to wybierz podstawowy model. Pamiętaj jednak, że wtedy nie będziesz mieć dodatkowych funkcji: jak masaż dziąseł czy inny, niż podstawowy tryb mycia zębów.
 • Szczoteczki soniczne są bardzo delikatne dla zębów i dziąseł. Nie podnoszą szyjek zębowych, a to korzystnie wpływa nie tylko na wygląd Twoich zębów, ale zapobiega pojawieniu się ubytków klinowych, tak zwanych przyszyjkowych.
 • Odkryte szyjki zębowe są powodem nadwrażliwości i większej podatności na pojawienie się próchnicy w tych miejscach.

Szczoteczka soniczna oczyszcza zęby w taki sposób, z jakim jeszcze do tej pory nie miałaś do czynienia.

Ten sposób oczyszczania różni się od oczyszczania manualnego. Ponieważ dociera w trudno dostępne miejsca, drgającym ruchem efektywniej czyści zęby i przestrzenie międzyzębowe.

Po drugie, jeżeli zależy Ci na pięknym i zadbanym uśmiechu, pamiętaj o stosowaniu nici dentystycznej.

Nici docierają do trudno dostępnych miejsc między zębami. Szczoteczka w te miejsca dociera z trudem lub wcale.

Dlatego najczęściej w przestrzeniach międzyzębowych, pod wpływem niedostatecznej higieny dochodzi do pojawienia się osadów lub kamienia nazębnego.

Jak prawidłowo oczyszczać zęby nicią dentystyczną?

Aby prawidłowo oczyścić zęby nicią dentystyczną, należy wypracować odpowiednią technikę oczyszczania.

Trzeba włożyć nić między zęby do samego końca, aż będzie stykać się z dziąsłem.

Następnie założyć nić na ząb w kształcie literki „V” i delikatnie przejechać nicią po powierzchni ściany zęba.

Ponownie włożyć nić w tą samą przestrzeń międzyzębową i wykonać dokładnie ten sam ruch na drugim zębie.

Zabieg oczyszczania zębów nicią dentystyczną trzeba wykonać między każdymi zębami.

Na początku to będzie uciążliwe, ponieważ do takiego oczyszczania zębów należy się przyzwyczaić.

Z każdym dniem jest coraz łatwiej. W rezultacie ta czynność staje się rutynowa.

Oczyszczone w ten sposób zęby nicią dentystyczną są pozbawione wszystkich nagromadzonych w ciagu dnia bakterii i drobnoustrojów.

Zapobiegasz pojawieniu się próchnicy w trudno dostępnych miejscach i chronisz zęby przed tworzeniem się osadów i kamienia nazębnego.

Czy wiesz że istnieje urządzenie, które w szybki sposób oczyści zęby w trudno dostępnych miejscach, usunie resztki pokarmowe i zrobi to szybciej niż nić dentystyczna?

Jest takie jedno idealne urządzenie do oczyszczania zębów.

Świetnie oczyszcza zęby.

Wystarczy, że napełnisz zbiornik urządzenia wodą, przystawisz jego końcówkę do zębów i włączysz.

Woda pod ciśnieniem dociera w trudno dostępne miejsca między zębami, zamki aparatu ortodontycznego i masuje dziąsła, powodując lepsze ukrwienie, zapobiega ponoszeniu szyjek zębowych.

Jeśli mam polecić coś co może pomóc w ulepszeniu higieny i profilaktyki jamy ustnej, będzie to irygator.

To innowacyjne urządzenie, dzięki któremu poprawisz higienę jamy ustnej, zadbasz o swój uśmiech, a to w wszystko w bardzo szybki i prosty sposób, ponieważ potrzebujesz na to zaledwie 10 sekund rano i wieczorem.

Irygator pod ciśnieniem wpuszcza wodę miedzy przestrzenie zębowe i wypłukuje zalegający pokarm na zębach lub między zębami.

Irygator to niewielkie urządzenie do higieny jamy ustnej, które możesz zabrać ze sobą gdzie zechcesz.

W każdym momencie gdy tylko tego potrzebujesz w szybki sposób wyczyścisz zęby. To urządzenie z pewnością bardzo dobrze sprawdzi się u osób, które noszą aparat ortodontyczny.

Oczyszczenie zębów po posiłku na przykład w toalecie restauracji, często jest krępujące i nie zawsze istnieje możliwość aby czyścić zęby szczotką z pastą.

Z irygatorem ten problem znika.

Jedynie 10 sekund wystarczy, aby Twoje zęby były oczyszczone z widocznych na zębach i aparacie ortodontycznym resztek pokarmowych. Szybko i dyskretnie wyczyścisz zęby gdy nikt Cię nie widzi.

Używając codziennie irygatora zmniejszasz możliwość pojawienia się próchnicy o 70 %, a innowacyjna technologia tego urządzenia pozwala zaoszczędzić czas.

Jeżeli często korzystasz z wizyt profilaktycznych w gabinecie stomatologicznym, czyszcząc zęby systematycznie irygatorem, jesteś w stanie zmniejszyć ilość takich wizyty.

Profilaktyka jamy ustnej odbywa się w domu. I chociaż na wizyty kontrolne do gabinetu stomatologicznego powinnaś chodzić regularnie.

Stosując irygator, z pewnością zauważysz, że wizyt u dentysty będzie mniej.

Ponieważ stosowanie irygatora w codziennej higienie jamy ustnej, zapobiega pojawieniu się osadu i kamienia na zębach.

Przebarwienia od kawy, herbaty czy wina będą wspomnieniem. A z irygatorem zyskasz:

 • zdrowszy i piękniejszy uśmiech
 • czas, ponieważ czyszczenie zębów będzie trwać krócej
 • codzienny masaż dziąseł

Pamiętaj aby wymieniać końcówki irygujące. Zapomnij o stosowaniu płukanek, które podrażniają śluzówkę jamy ustnej i często mają chemiczny skład.

Czyszczenie zębów irygatorem ma wpływ na właściwą higienie dziąseł i zapobiega odsłonięciu szyjek zębowych. Dzięki delikatnemu irygacyjnemu masażowi, dziąsła są właściwie ukrwione, a to wpływa na dobrą kondycję tkanki wokół zęba.

Skuteczna moc irygatora dla oczyszczenia zębów to 6,2 bara na najwyższym poziomie.

Warto wybrać urządzenie kompaktowe, które zarówno w domu jaki i w podróży spełni swoje najważniejsze funkcje.

Dodatkowe wskazówki jak dbać o higienę jamy ustnej w ciąży i w czasie karmienia piersią?

 • Stosowanie narzędzi w codziennej higienie jamy ustnej ma znaczenie, można stosować je wymiennie.
  • Zastosuj irygator, szczoteczką z pastą do zębów, a na koniec użyj nić dentystyczną do przestrzeni międzyzębowych.
  • Jeżeli nosisz aparat ortodontyczny, dodatkowo używaj mini szczoteczek ortodontycznych do oczyszczania powierzchni zębowych między aparatem.
  • Pamiętaj również o założeniu odpowiedniej końcówki irygatora do oczyszczania aparatów ortodontycznych lub czyszczenia kieszonek dziąsłowych.
 • W ciąży, a także w czasie karmienia piersią ogranicz podaż fluoru do organizmu, ponieważ w różnym stężeniu występuje w pastach do zębów, warto zwracać na to uwagę aby nie przesadzić.
  • Unikaj nadmiaru FLUORU. Możesz ograniczyć używanie past do zębów z fluorem, ale nie rezygnuj całkowicie z z tego preparatu. Bowiem fluor zabezpiecza zęby przed powstawaniem próchnicy. Stosuj go w bardzo małych ilościach, a o szczegółowe zalecenia zapytaj stomatologa. Pamiętaj, że fluor występuje także w wodzie z kranu, która jest stosowana do płukania przestrzeni międzyzębowych, irygatorem.
  • Jeżeli stosujesz płyny do odświeżenia jamy ustnej, zrezygnuj ze sklepowych płukanek, ponieważ one mogą powodować podrażnienia śluzówki. Zwłaszcza te z zawartością alkoholu, którego w ciąży i w czasie karmienia piersią nie wolno spożywać nawet w najmniejszej ilości.
 • Na kolejnej wizycie kontrolnej u higienistki lub lekarza stomatologa, poproś o dokładny instruktarz higieny jamy ustnej.
  • Taki instruktarz powinien być w cenie każdej wizyty profilaktycznej w gabinecie stomatologicznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: